Idees Sports

Αυτοκτόνησαν τα Τρίκαλα, έδωσαν βαθμό στον Ολυμπιακό Βόλου

Οι «ερυθρόλευκοι» απέδρασαν με τον έναν βαθμό στις αποσκευές τους από τα Τρίκαλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 93′ με σκόρερ τον Γραικό, σε ένα ματς με επεισοδιακό φινάλε και συνολικά εννιά λεπτά καθυστερήσεων.Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, πλήθος, στάδιο και υπαίθριες δραστηριότητες

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα από το 24ο λεπτό και το 1-0 του Πελάεθ αλλά τελικά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν τους επτά βαθμούς και την κορυφή (στους 5 πλέον), διατηρώντας, πάντως, το αήττητο σερί τους στη σεζόν.Βέβαια ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι κυανέρυθροι κέρδισαν τις εντυπώσεις αλλά και την νίκη δείχνοντας μια καλοστημένη ομάδα που ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη ήρθε η αδικαιολόγητη καθίζηση. Ούτε οι αλλαγές βοήθησαν,  ούτε η έδρα και ο νέος πολύ καλός αγωνιστικός χώρος αλλά ούτε και το 1-0 στάθηκαν ικανά να αποτρέψουν το μοιραίο όπου παίζοντας σαν την γάτα με το ποντίκι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στα δίχτυα .Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός και υπαίθριες δραστηριότητες

Αντίθετα, για το σύνολο του Θωμά Γράφα, αυτός ήταν ο δεύτερος βαθμός σε τρεις αγωνιστικές, με τους «ερυθρόλευκους» να γλιτώνουν μεν την ήττα αλλά να παραμένουν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, μόλις στη 12η θέση.

Τα Τρίκαλα χρειάζονται να βελτιώσουν πολλά πράγματα ακόμα ώστε να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην κατηγορία .Ακόμα και το γεγονός ότι η διοίκηση τα έβαλε με την φιλοξενούμενη ‘παρέα” του Τσιμπανάκου οι οποίοι θα “μας περιμένουν” με άγριες διαθέσεις στο ματς του 2ου γύρου και θα δημιουργήσουν κλίμα κατά της ομάδας, οι αντεγκλήσεις όταν θέλεις να λέγεσαι και είσαι σοβαρός, πρέπει να αποφεύγονται ακόμη και όταν το δίκιο είναι με το μέρος σου. Για να στεφθείς πρωταθλητής χρειάζεται, χημεία σε όλα τα επίπεδα, σοβαρότητα  και διοικητική και αγωνιστική ηρεμία.Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, άτομα στέκονται

Τρίκαλα (Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας, Λώττας (61′ Άλεξιτς), Πελάεθ (86′ Παπαγεωργίου), Σταματής (78′ Γρηγορόπουλος)Η εικόνα ίσως περιέχει: στάδιο, γρασίδι και υπαίθριες δραστηριότητες

Ολυμπιακός Βόλου (Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (44′ Παπαϊωάννου), Τσιάρας, Σκοπελίτης, Ράντι (46′ Ντούνης), Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς (62′ Ρόκας), Τσίτας