Idees Sports

Euroleague: Παναθηναϊκός – Μπάγερν 83-76

Ύστερα από τέσσερις σερί ήττες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να επιβληθεί της σκληροτράχηλης Μπάγερν στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 83-76. Τα έκανε όλα ο Σαντ-Ρος, κομβικοί Νέντοβιτς, Παπαπέτρου στην τελευταία περίοδο, καλός και πάλι ο Παπαγιάννης.

Έψαχνε νίκη… αντίδραση και την βρήκε απέναντι στην εξαιρετική, φέτος, Μπάγερν!

Μια ομάδα η οποία έδειξε ότι δεν τα παρατάει ποτέ , ακόμη και όταν έδειχνε να εγκλωβίζεται από την στραγγαλιστική, στο πρώτο ημίχρονο, άμυνα του Παναθηναϊκού. Όμως σε αυτό το ματς δεν είχαν σκοπό ο Γιώργος Βόβορας και οι παίκτες του να κάνουν τα ίδια λάθη ώστε να γλιστρίσει η νίκη από τα χέρια τους.

Με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου να αναλαμβάνουν δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο, τον Παπαγιάννη να προσθέτει μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να ήταν παντού και να έκανε τα πάντα, οι «πράσινοι» πήραν… ανάσα ζωής «ανεβαίνοντας» στο 3-6 στην κατάταξη.

Μια νίκη που αλλάζει και την ψυχολογία των «πρασίνων» ενόψει και της… δικής τους «διαβολοβδομάδας» μιας και ακολουθεί το εξ αναβολής παιχνίδι με την Βιλερμπάν στη Γαλλία, ενώ στη συνέχεια υπάρχει και η (μία ακόμα) εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο.

Αν μη τι άλλο το στοιχείο που θα κρατήσει ο Βόβορας από αυτό το ματς είναι η αμυντική αντίδραση που είχε ομάδα του μετά τα δύο ματς στην Ισπανία και τους 90+ πόντους που δέχτηκε και στα δύο παιχνίδια με Βαλένθια και Μπασκόνια.