Idees Sports

Τσιτσιπάς: Ήττα από τον Τζόκοβιτς

Ο σπουδαίος Τζόκοβιτς λύγισε τον εκπληκτικό Τσιτσιπά σε ματς-θρίλερ, με απίστευτες εναλλαγές και ανατροπές στο σκορ!

Παρόλη τη σπουδαία εμφάνισή του ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε τελικά με 2-1 από τον σπουδαίο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος πήρε τελικά την πρόκριση στους «4» του Italian Open! Σε ένα εκπληκτικό ματς έκανε την ανατροπή από 1-0, που διεκοπή το χθεσινό ματς λόγω βροχής και απέκλεισε τον Τσιτσιπά. Θυμίζουμε πως το πρώτο σετ είχε ολοκληρωθεί 6-4 υπέρ του Στεφ, ενώ ο Έλληνας τενίστας είχε προλάβει να προηγηθεί και με 2-1 στο δεύτερο σετ, προτού η βροχή σταματήσει την ξέφρενη πορεία του. Με την επανεκκίνηση του αγώνα σήμερα, ο Τσιτσιπάς πήρε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα, κάνοντας το 3-1. Ωστόσο, κάπου εδώ μίλησε η αδιαμφισβήτητη ποιότητα του ΜΕΓΑ Τζόκοβιτς! Με μία μεγάλη ανατροπή, έκανε το 1-3 4-3 και πήρε κεφάλι στο δεύτερο σετ, με τη βοήθεια ενός break.

Ο 23χρονος Ελληνας πρωταθλητής, δεν πτοήθηκε καθόλου από το χαμένο σερβίς και προσπάθησε να απαντήσει με το… ίδιο νόμισμα στον 34χρονο Τζόκοβιτς, ο οποίος όμως παίζοντας το τελευταίο του χαρτί και μετά από «σκληρή μάχη», κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 5-4. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5, αλλά με δύο σερί game και ένα break ο «Νόλε» πήρε το δεύτερο σετ με 7-5. Στην αρχή του τρίτου και καθοριστικού σετ, οι δύο τενίστες πήραν από ένα game, μετά από ένα εκπληκτικό ράλι όμως, ο Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του Τζόκοβιτς και προηγήθηκε με 2-1, υποχρεώνοντας τον Σέρβο να πετάξει την ρακέτα του όντας φανερά εκνευρισμένος.