Idees Sports

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 79-84: Πέρασαν από το ΣΕΦ οι Τούρκοι – Τα καλύτερα στιγμιότυπα

«Παίξτε άμυνα»

Σλούκας, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Έλις ήταν η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με καλό ρυθμό στην επίθεση (8-8 στο 3’) και τον Παπανικολάου να έχει 6π. Η Εφές στο 5’ προηγήθηκε με 5 (12-17), με τους Τούρκους να μην έχουν χάσει σουτ (5/5 διπ. Και 2/2τρ.).

O Μπαρτζώκας επιστράτευσε Πρίντεζη και Μάρτιν (16-19 στο 6’), όμως η άμυνα των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκε (21-27 στο 8’). Mε Σπανούλη ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 (25-27) με το δεκάλεπτο να λήγει 26-29.

Κι επιτέλους άμυνα

Ο Πλάις με 4 σερί πόντους και δυο σερί λάθη του Ολυμπιακού έκανε το 26-33 (11’) με τον έξαλλο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι πάντως με Μίσιτς και Λάρκιν έφτασαν τη διαφορά στο +10 (28-28 στο 12’) και με τρίποντο του δεύτερου στο +13 (28-41). Ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις σερί φοβερές άμυνες, με τον Ζαν Σαρλ να μοιράζει αφειδώς τάπες (3).

Στο 15’ ο Σπανούλης με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους έξι (35-41) παίρνοντας ενέργεια από την καταπληκτική άμυνα των δύο τελευταίων λεπτών. Η Εφές σκόραρε έπειτα από 6 (!) λεπτά για το 35-43, με τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα να μην εκμεταλλεύεται την τουρκική «αφλογιστία» και το ημίχρονο να λήγει 38-44.

Έτσι κι έτσι…

O Σίνγκλετον έκανε 3ο φάουλ και ο Έλις με 2/2 μείωσε 40-44 και ο Βεζένκοφ με τρίποντο από τα 8μισι μέτρα το 43-44. Ο ΜακΚίσικ έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έκανε το 45-44 στο 22’ με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-1 σερί.