Idees Sports

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών κέρδισε με 84-78 τη Βουλγαρία και πανηγύρισε την πρόκριση της στο Ευρωμπάσκετ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 71-71 και όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-44, 71-71 (κ.α.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (.Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

Εκεί οι παίκτες του Σκουρτόπουλου κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία διατήρησαν ως το τέλος της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη “γαλανόλευκη” ο Γιάννης Αθηναίου.

Ο έμπειρος άσος με συνεχόμενα τρίποντα οδήγησε την ελληνική ομάδα στην αντεπίθεση, η οποία και στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ.

Στο… κυνήγι της Βουλγαρίας

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, αλλά ακολούθησε μία… κλασική ελληνική αντεπίθεση για να “σωθεί” το ματς. Ο Γιάννης Αθηναίου “πυροβόλησε” δις από το… σπίτι του κι ο Κατσίβελης έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 71-71.

Στον έξτρα χρόνο, η Εθνική μας Ομάδα σοβαρεύτηκε και με τους Μάντζαρη και Αθηναίου να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ “καθάρισε” τελικά το ματς και τη νίκη με 84-78, για την τρίτη νίκη στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.