Idees Sports

έφυγαν και άλλο τα Trikala Basket που επιβλήθηκαν της Νίκης Βόλου!!!

Με τρεις νίκες ξέφυγαν από τους διώκτες του τα Τρίκαλα τα οποία επικράτησαν στο κλειστό της Κατσιμήδου με 84-77 της Νίκης Βόλου, την ίδια στιγμή που έχαναν έδαφος Αίολος Αγυιάς και Νήαρ Ήστ.

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε και ο έτερος Εθνικός, αυτός του Πειραιά, που κέρδισε τον Βίκο Ιωαννίνων με 74-69 στην παράταση. Στην κανονική περίοδο, ο Τάταρης με το σκορ στο 62-61 είχε την ευκαιρία στα 1,5’’ να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αλλά έχοντας την δεύτερη εύστοχη, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου καθοριστικός ήταν ο Γεωργοπαπαδάκος με 7 μαζεμένους πόντους.

Στο παιχνίδι των Τρικάλων η ομάδα του Χάρη Φόρου ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ αππο το ξεκίνημα του αγώνα έχοντας σε εξαιρετική μέρα του Βαβάτσικο, Νέση, Μπαλόπουλο, Κολότσιο και Αναγνωστόπουλο που σκόραραν ακατάπαυστα με αποτέλεσμα να υπάρχει επιθετική πολυφωνία στην επίθεση.

Κάθε φορά που η Νίκη προσπαθούσε να πλησιάσει και να γίνει απειλητική κάποιος απο τους παραπάνω έβαζε ένα κρίσιμο σουτ και έτσι η ομάδα στο τέλος πανηγύρισε την πολύ μεγάλη νίκη που την κρατά σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικου πίνακα με μεγάλη διαφορά απο τους διώκτες της.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Εκιζόγλου, Μιχελή

Δεκάλεπτα: 30-17, 47-38, 62-55, 84-77

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Αναγνωστόπουλος 13, Βαβάτσικος 21 (3), Νέσης 14 (2), Πρέκας 1, Κολότσιος 14 (4), Τσιαβές 6, Μπαλόπουλος 14 (1), Αργυρούλης, Γουάμπα 1, Παπαναστασίου.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 8, Βρεττάς 13 (1), Κουτίνας 20 (1), Γυφτάκης 4 (1), Κωστούλας 16 (2), Μισαηλίδης 10 (2), Σούκερας 3 (1), Βερτζάγιας 3, Σαββίδης. Μπουντούρης.