Idees Sports

Ο καλύτερος έκανε την διαφορά και πήρε το ματς

Με τον Έβανς να κάνει ένα εντυπωσιακό double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Προμηθέας νίκησε 87-68 μέσα στα Τρίκαλα και βρίσκεται στην κορυφή της Α1 με ματς περισσότεροOi φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και  πήραν  ένα γρήγορο προβάδισμα με 12 πόντους διαφορά (4-16) στο 4’ για να προηγηθεί με 12, όμως ο Μάρεϊ αρχικά κράτησε τα Τρίκαλα με έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι ν’ αναλάβει ο Ρος στο σκοράρισμα. Το σκορ μειώθηκε στους 4 (12-16), ο Προμηθέας έφτασε πάλι σε διψήφια διαφορά (12-22), όμως ο Ρος πέτυχε πέντε ακόμα και τα Τρίκαλα μείωσαν στους πέντε (17-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός πως ο Προμηθέας ξαναπήγε στους οκτώ πόντους με τον Χολ (17-25), οι γηπεδούχοι με τους Μάρεϊ και Ρος αρχικά, συν τον Βασιλειάδη που μπήκε στην εξίσωση με δύο τρίποντα, μετά την ισοφάριση σε 33-33 στο 13’, πέρασαν μπροστά με πέντε (40-35). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν μια φορά στόχο, τα Τρίκαλα έκαναν επί μέρους 12-2 με τον Χολ να σημειώνει δύο απανωτά τρίποντα, για να λήξει το πρώτο μέρος με 42-47.

Ο Προμηθέας έχει πάντα το προβάδισμα, αλλά με καλάθι του Βασιλειάδη στο 24’ η διαφορά μειώνεται στο καλάθι (49-51), ωστόσο οι Μιλόσεβιτς και Γκίκας ξεκολλάνε το σκορ και με τον Χολ να προσθέτει και δύο βολές το ματς πάει στο 51-60, ενώ με δύο απανωτά καλάθια του Έβανς ο Προμηθέας πάει και στο +11 (53-64) στο 27’, με την περίοδο να κλείνει στο +9 για τους φιλοξενούμενους με 59-68.

Η τελευταία φορά που οι Τρικαλινοί έχουν επαφή με το σκορ είναι στο 32’ με το καλάθι του Μάρεϊ που κάνει το σκορ 64-69, γιατί από εκεί και μετά ο Προμηθέας με ένα εντυπωσιακό 15-0 δεν επιτρέπει καλάθι στους γηπεδούχους για 7:36. Έτσι έγινε το 64-84, για να ολοκληρωθεί το ματς με 68-87.