Idees Sports

Πολύ καλές εμφανίσεις με ατομικά ρεκόρ από τους αθλητές του ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Διεξήχθη την περασμένη Κυριακή 22 Απριλίου στην πόλη μας το δεύτερο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου για αθλητές μέχρι 15 χρόνων, με συμμετοχή 400 και πλέον αθλητών. Οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΄΄Ο ΖΕΥΣ΄΄ μετά την μεγάλη εμφάνισή τους στο διασυλλογικό πρωτάθλημα των 17χρονων, πέτυχαν και σε αυτό το πρωτάθλημα να ξεδιπλώσουν τις αθλητικές τους αρετές, σημειώνοντας ατομικά ρεκόρ και επιδόσεις που τους έδωσαν την δυνατότητα δέκα αθλητές να συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Καβάλα στο τέλος Ιουνίου. Να σημειωθεί ότι οι 124 βαθμοί που συγκέντρωσε ο σύλλογος , αποτελεί ρεκόρ του συλλόγου.

Η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΓΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΄΄Ο ΖΕΥΣ΄΄ ΑΝΤΑΜΕΙΦΤΗΚΕ  ΜΕ 15 ΜΕΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΙΒΟ– ΔΕΚΑ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.-  ΜΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣΗΜΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στην αθλήτρια Μητσιούλη Βασιλική –Παρασκευή που για μία ακόμη φορά, πέτυχε την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για φέτος, στο αγώνισμα των 300 μέτρων με εμπόδια με χρόνο 45΄΄19. Υπενθυμίζουμε ότι η ίδια αθλήτρια πριν από 20 ημέρες, πέτυχε την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα και στην μεγαλύτερη κατηγορία στα 400 μέτρα με εμπόδια, σημειώνοντας 1΄04΄΄50.

Σημαντικές είναι και οι επιτυχίες των υπόλοιπων αθλητών που προκρίθηκαν για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

.- Η Γωγούλη Αγορίτσα – Λύδια στο αγώνισμα της σφυροβολίας πέτυχε επίδοση 47,25 μέτρα και κατέλαβε την 1η  θέση στο αγώνισμα.

.- Η Τζιατζιά Ευτυχία κέρδισε τις πρωτιές σε δύο αγωνίσματα, τόσο στον ακοντισμό που πέτυχε 31,25 μέτρα, όσο και στην σφαιροβολία που πέτυχε 10,50 μέτρα.

.- Η Σκυταλοδρομία 4χ300 μέτρα των κοριτσιών αποτελούμενη από τις ΧατζήΕυανθία- Πανουργιά Κωνσταντίνα- Μητσιούλη Βασιλική- Κέφου Γεωργία , σημείωσε εξαιρετική επίδοση με 2΄59΄΄50 και κατέλαβε την 1η θέση.

.- Η Κέφου Γεωργία- Ευαγγελία στο δρόμο των 150 μέτρων κατέλαβε την 2η θέση με την εξαιρετική επίδοση με χρόνο 19΄΄58.

.- Ο Κολίτσας Μάριος στην δισκοβολία σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 43,80 μέτρα και κατέλαβε την 2η θέση στο αγώνισμά του.

.- Η Μπούλμπου Πολυξένη στην σφυροβολία με νέο ατομικό ρεκόρ 37,83 μέτρα κατέλαβε την 2η θέση.

.-Ο Τσιώλης Θωμάς κατέλαβε την 3η θέση τόσο στην δισκοβολία με ατομικό ρεκόρ 43,40 μέτρα, όσο και στην σφαιροβολία με 11,36 μέτρα.

.- Η Κακούσιου Μαρία στην σφυροβολία με νέο ατομικό ρεκόρ σημείωσε επίδοση 36,88 μέτρα και κατέλαβε την 3η θέση.

Εκτός όμως από τους παραπάνω αθλητές που θα συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου, έλαβαν μέρος και μικρότεροι αθλητές με καλές επιδόσεις που τα επόμενα χρόνια αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν , όπως΄.

.- Ο Μανίκας Δημήτρης-Χρήστος στον ακοντισμό με επίδοση 36,51 μέτρα.

.- Ο Δαλαγιώργος Παναγιώτης στην δισκοβολία με επίδοση 29,53 μέτρα.